Saját autó honosítása külföldről
Pár cikkben már említést tettem arról, hogy hogyan történik a saját autó honosítása külföldről, de önálló cikk témát mind ezidáig nem érdemelt. Viszont mivel többen kérdeztétek, hogy hogyan zajlik a saját autó honosítása, miben más, mint a direktbe történő külföldi autóvásárlás, úgy döntöttem egy önálló cikket szentelek a saját autó honosítása témának...
Mi a különbség a direktbe történő külföldi autó vásárlás és a saját autó honosítása kapcsán?
Az első és legfontosabb különbség a tulajdonszerzés. Hiszen saját autó honosítása esetén, ez lényegesen hamarabb történik, mint direktbe vásárláskor.
Amennyiben külföldön is használjuk a járművet, akkor átíratjuk azt - a nevünkre fog szólni a külföldi forgalmi. Itt fontos megemlíteni, hogy a külföldi rendszám birtokláshoz, ahhoz hogy egy külföldi jármű legyen a nevünkön általában (az adott ország jogszabályainak függvényében) bejelentett, külföldi állandó lakcím szükséges.
Tehát ott tartunk, hogy van egy külföldi rendszámos autó a nevünkön, amit pl: hazaköltözés okán honosítani szeretnénk.
Saját autó honosításához, a magyar rendszámhoz elengedhetetlen...
- Állandó, bejelentett magyar lakcím,
- Magyar adókártya,
- Személyigazolvány.
Milyen okmányok szükségesek saját autó honosításához, a jármű kapcsán?
Mindenképpen egy külön pontot szerettem volna ennek a kérdésnek szentelni, ugyanis az egyik leggyakoribb félre értés a saját autó honosítása kapcsán az adás-vételi szerződés kérdése:
Akkor ugyanis, ha saját autót honosítunk, vagyis már a külföldi forgalmi is a nevünkre szól, nem kötelező bemutatni adás-vételi szerződést, opcionálisan azonban bemutatható az eljárás egyszerítése érekében.
Kétnyelvű adás vételi szerződésre akkor van szükség, ha a külföldi forgalmi nem a mi nevünkre szól - ergo direktbe vásárolunk egy külföldi autót magyarországi forgalomba helyezés céljából.
A tulajdonos igazolási lánccal ugyanez a helyzet: Saját autó honosításakor nincs rá szükség, hiszen a mi nevünkre szól a külföldi forgalmi - nem változik a tulajdonjog.
Ami feltétlen szükséges a saját autó honosításához...
Miben különbözik az eljárás saját autó honosításakor?
A forgalomba helyezés ugyanúgy 3 lépcsőből áll:
Lényeges különbség az ügyintézésben nincsen.
Mennyivel olcsóbb a saját autó honosítása?
Ennek a kérdésnek szintén szerettem volna egy külön bekezdést írni, ugyanis a dokumentumok mellett ez a másik leggyakoribb kérdés:
"Kedvezőbb-e a saját autó honosítása, mint a direktbe történő külföldi autó forgalomba helyezése?"
A válasz lényegében nem. A műszaki szemle/vizsga díja a jármű műszaki érvényességétől függ, a regisztrációs adó pedig csak a jármű paramétereitől függ. Emellett az okmányirodai költségek is előre meghatározottak, az egyetlen amin spórolni tudunk a vagyonszerzési illeték, amennyiben 2014 előtt szereztük a tulajdonjogot. A 2014.01.01. után vett autókra ugyanis vagyonszerzési illetéket kell fizetni, forgalomba helyezéskor.
+ Szakértői tipp: Fontos tudnod, hogy mindaddig adóköteles maradsz a jármű után külföldön, ameddig nem vonod azt ki kint a forgalomból. Így a legkedvezőbben úgy jársz, hogyha a magyar forgalomba helyezés előtt, kivonod a külföldi forgalomból a járművet - ideiglenesen, - kikéred rá az ideiglenes rendszámot külföldön, és itthon, még a külföldi műszaki vizsga érvényességi ideje alatt elkezded a honosítást. Így nem kell egyedi forgalomba helyezést, és vizsga díjat fizetned, elegendő befizetned a műszaki szemle díját!
Intézd el a jármű forgalomba helyezését velünk...sorszám és sorban állás nélkül!
Bízd ránk a fárasztó ügyintézést...
- Ha szeretnéd, hogy akár 24 óra alatt elintézzük helyetted a forgalomba helyezést...
- Ha szeretnéd elkerülni a sikertelen forgalomba helyezést...
- Ha nem szeretnéd a jól megérdemelt szabadnapjaidat sorban állással és macerás hatósági ügyintézéssel tölteni...
Akkor bízd ránk a forgalomba helyezést, Budapesten akár 24 óra alatt végzünk a teljes ügyintézéssel!
Kattints ide a részletekért: