Külföldi állampolgár, magyar rendszám
Gyakori kérdések melyek beérkeznek hozzám: Milyen feltételei vannak annak, hogy egy külföldi autó magyar rendszámot kapjon? Külföldi állampolgár gyakran van Magyarországon...hogyan kaphat magyar rendszámot? Lehet-e magyar állampolgárnak, aki külföldön dolgozik magyar rendszámos autó a nevén? Tisztázzuk most milyen feltételei vannak annak, hogy valaki egy magyar rendszámos autó tulajdonosa legyen...
Szükséges dokumentumok
Kezdjük az elején...milyen dokumentumok szükségesek egy külföldi autó magyar rendszámosításához?
Az autó kapcsán:
1. Az eredeti külföldi forgalmi engedély: Másolat nem jó! Az egész forgalmi engedélyre szükség van, ha hiányos az gondot fog okozni a honosításkor. Például osztrák forgalmi esetén szükség van a Teil 1 és a Teil 2 dokumentumra is.
2. Törzskönyv: Épp olyan fontos, mint a forgalmi engedély. Viszont nem minden országban van törzskönyv. Azonban tudnod kell, hogyha olyan országból szeretnél behozni járművet, ahol van törzskönyv, mint például Magyarországon is, akkor szükséged lesz az eredeti, teljes példányra honosításkor.
A vásárlás kapcsán:
3. Kétnyelvű adás-vételi szerződés: Nagyon fontos, hogy külföldi autó vásárlásánál minden esetben kétnyelvű legyen az adás-vételi szerződés. Akkor is, ha az eladó magyar és/vagy Magyarországon történik a vásárlás!
4. Számla: Ha az eladó cég (pl: kereskedés) akkor a kétnyelvű adás-vételi szerződés mellett (!) a számlára is szükséged lesz a magyar forgalomba helyezéskor. Gyakori kérdés így fontos megjegyezni: a számlán szereplő vételár - Európai Unión belül – nem befolyásolja a magyar forgalomba helyezést.
+1 Tulajdonosi lánc igazolás: Jogszabály szerint akkor kell igazolni a tulajdonosi láncot, ha a külföldön vásárolt autó forgalmijában szereplő utolsó bejegyzett tulajdonos nem azonos az eladóval. Ilyenkor az eladónak két nyelven nyilatkoznia kell arról, hogy hogyan jutott el hozzá az autó, a forgalmiban szereplő utolsó tulajdonostól. A nyilatkozat lehet akár írásos dokumentum is, és kétnyelvű adás-vételi szerződés is.
A tulajdonos kapcsán:
Lényegében itt jön a bekezdésben már vázolt kérdések megválaszolása: vagyis milyen feltételekkel lehet valaki egy külföldről behozott, honosított - vagyis már magyar rendszámos jármű - tulajdonosa.
Azt már vázoltam, hogy milyen dokumentumokra van szükség a forgalomba helyezéskor a vásárlás és a jármű kapcsán. Nézzük meg most, hogy...
Milyen iratokra van szükség a forgalomba helyezéshez a tulajdonos kapcsán?
Kétféle lehetőséget különböztetünk meg:
1. Ha magánszemélyként vásárolod meg az autót:
- Lakcímkártya, mellyel igazolod, hogy van állandó magyar lakcímed: Ha nem rendelkezel állandó magyar lakcímmel, akkor nem lehetsz magyar rendszámos autó tulajdonosa.
- Személyigazolvány
- Adókártya
2. Ha cégként vásárolod meg az autót…
- 30 napnál nem régebbi cégkivonatra
- Aláírási címpéldányra,
- Igény szerint meghatalmazásokra, nyilatkozatokra lesz szükséged forgalomba helyezéskor.
A honosítás egyéb feltételei:
A forgalomba helyezés utolsó lépése az okmányirodai ügyintézés. Ekkor a fenti feltételeken túl szükséges lesz bemutatni:
- A magyar biztosítás létrejöttét igazoló dokumentumot,
- A műszaki vizsga/ szemle során kiállított műszaki adatlapot,
- A regisztrációs adó befizetéséről szolgáló igazolást.
"Kiskapu"
Állandó magyar lakcím (vagy egyéb személyes feltétel) hiányában üzembentartóként szerepelhetsz a forgalmiban, hogyha egy másik magyar személy - akinek van állandó magyar lakcíme és a további feltételei is adottak - lesz a tulajdonos.
Ha úgy érzed ez túl macerás....Intézd el a jármű forgalomba helyezését velünk...sorszám és sorban állás nélkül!
Bízd ránk a fárasztó ügyintézést...
- Ha szeretnéd, hogy akár 24 óra alatt elintézzük helyetted a forgalomba helyezést...
- Ha szeretnéd elkerülni a sikertelen forgalomba helyezést...
- Ha nem szeretnéd a jól megérdemelt szabadnapjaidat sorban állással és macerás hatósági ügyintézéssel tölteni...
Akkor bízd ránk a forgalomba helyezést, Budapesten akár 24 óra alatt végzünk a teljes ügyintézéssel!
Kattints ide a részletekért: