Eredetiségvizsgálat családon belül
Miben tér el az eredetiségvizsgálat családon belüli jármű átírásakor? Szükséges-e az eredetiségvizsgálat családon belüli autó tulajdonos váltásakor? Hogyan változott a jogszabály 2017-ben? Nézzük most ezekre a kérdésekre a választ..
Eredetiségvizsgálatra szükség van....
Ha megváltozik egy magyar használt autó tulajdonjoga.
Kivételt képezett eddig ez a szabály alól az öröklés. Örökléskor ugyanis nem kell eredetiségvizsgálatot végezni. 2017-től azonban az eredetiségvizsgálat családon belüli jármű átírásakor sem minden esetben kötelező többé. Mit is jelent ez?
Hogyan változott a jogszabály 2017-ben az eredetiségvizsgálat családon belüli szükségességét illetően?
2017.04. előtt akkor is kötelező volt az eredetiségvizsgálat családon belül, ha például apa a fiának adta autóját. Az okmányirodában ugyanis addig nem adták ki az új forgalmit, ameddig az eredetiségvizsgálatot igazoló okmány nem készült el. 2017 áprilisában a következőképpen módosult a 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet 52. §.-a.:
"(7.) Az előzetes eredetiségvizsgálat elvégzése nélkül is nyilvántartásba kell venni a jármű tulajdonjogában bekövetkezett változást, ha annak jogalapja....
(g) a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 8:1. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott közeli hozzátartozók egymás közötti tulajdonátruházása."
Mit is jelent ez a változás az eredetiségvizsgálat családon belüli szükségessége kapcsán?
Azt, hogy közeli hozzátartozók közötti jármű átírásakor (akár ajándékozás, akár adás-vétel történik) nem szükséges az eredetiségvizsgálat.
Ki számít közeli hozzátartozónak? Kik esetében nem szükséges az eredetiségvizsgálat családon belül?
Közeli hozzátartozónak számít a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér.
Ki nem számít közeli hozzátartozónak? Mikor szükséges az eredetiségvizsgálat családon belül?
Nem számít közeli hozzátartozónak az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa. Vagyis például sógorok között is szükséges az eredetiségvizsgálat, de még akkor is szükséges az eredetiségvizsgálat családon belül, ha az átírás após-vő között történik
Frissítés: 2018.01.01.-én változott a külföldről behozott járműveket érintő jogszabály!
Minden külföldről behozott jármű esetében szükséges eredetiségvizsgálatot tenni, első magyar forgalomba helyezéskor. Beleértve azt is, ha családon belül történik az adás-vétel, ajándékozás, sőt saját jármű honosításakor is szükséges eredetiségvizsgálatot végeztetni,
Az aktuális híreket az eredetiségvizsgálatról külföldi járművek esetén itt olvashatod!
A fentiek ismeretében eredetiségvizsgálatra van szükséged?
Itt találod a legmegbízhatóbb eredetiségvizsgáló állomásokat, válaszd ki, hogy hol szeretnéd, hogy történjen az eredetiségvizsgálat, és kérj időpontot!
További kérdésed lenne? Tedd fel bátran itt a cikk alatt, és válaszolok rá!
Forrás:
326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet
Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény
blog comments powered by Disqus